הפסקה

סרטים ודברים אחרים

1979 – Alien

מומלץ1979 – Alien הנוסע השמיני  Ridley Scott

alien1 1 סדרות טלוויזיה זהו סוג של יצירה מתמשכת אשר די מצליחה אצל הצופים. סוד ההצלחה הוא בדמויות, בסגנון, ביצירת מסגרת שבה אתה שוהה לזמן קצוב, וחוזר אליה שוב – כך שזה יוצר נאמנות, כמעט תרבותית. אין הרבה סדרות שלא מצליחות – מה שמצביע על מתכון מנצח. אך בכל זאת ישנן סדרות איכותיות וישנן… איכותיות פחות. סדרות היו גם בספרים כמובן, וגם ישנן בסרטים. הנוסע השמיני זאת למעשה סדרה שכזו. ישנן מספר סרטים-סדרות כאלו שאני מחבב – שליחות קטלנית, הטורף, מלחמת הכוכבים, מטריקס וכו’. וכן – גם הסדרה של הנוסע השמיני נמנית עם סדרות שאני אוהב ולא אפספס סרט – אפילו אם הוא לא נזר הבריאה. הסדרה הזו  התחילה בסרט גאוני הנוסע השמיני, המשיכה באקשן מסחרר בשובו של הנוסע השמיני, אח"כ בא הנוסע השמיני 3 שסיפק עיצוב וויזואלי הדוק ולוחץ, אח"כ באה הנפילה היחסית עם הנוסע השמיני 4: התחייה, ואז הסידרה שוב מתרוממת לגובה הנכון עם פרומתאוס והמשיכה עם קובננט – כרגע האחרון. מה שמעניין עוד יותר עם הנוסע השמיני, הוא שנוצרה סדרת משנה המכליאה בין הסדרה של הנוסע השמיני והטורף – וכך יש גם שני סרטים שם – הנוסע השמיני נגד הטורף, והנוסע השמיני נגד הטורף 2. שגם אותם אני לא פספסתי.

להלן תקציר העלילה – מי שלא ראה, מוזמן לעבור לפסקה הבאה. ב-הנוסע השמיני, ספינת החלל "נוסטרומו" נוחתת על כוכב לכת נידח ומוצאת שם סימני חיים. הסימנים האלו מתגלים כמכונת הרג בלתי נלאית אשר לא ניתן להכניעה. דרך פעולתה היא לתקוף יצור, להפוך אותו לפונדקאי בעודו חי, ואז לפרוץ מתוכו.. בספינת החלל היו 7 אנשי צוות – ומכאן מובן גם שם הסרט בעברית – המפלצת היא הנוסע השמיני. היא מצליחה לחסל את הצוות אחד אחד, למעט קצינה זוטרה של הספינה – אלן ריפלי, אשר מצליחה לחסל את המפלצת למרות ניסיונות האנדרואיד שעל הספינה להגן על המפלצת ולהביאה לארץ אל התאגיד שאליו משתייכת הספינה. ב-שובו של הנוסע השמיני, לאחר שריפלי חוזרת לארץ (המסע בחלל מלווה בשינה והקפאה של הצוות למשך שנים ארוכות שדרושות ע"מ לגמוע מרחקים עצומים של היקום), מתברר שכוכב לכת שממנו חזרה הפך להיות למושבה קטנה. לאחר דיווחה, הוחלט להטיס לשם צוות מבצעי ביחד עם ריפלי בתור מומחית למפלצות. המושבה עצמה כבר חוסלה ע"י המפלצות, למעט שורדת אחת – ילדה קטנה, וגם הכוח המבצעי מחוסל בניסיונו לברוח מהמפלצות, רק ריפלי והילדה הקטנה, אחד מהכוח המבצעי ואנדרואיד מצליחים לנוס ברכב חלל. ב-הנוסע השמיני 3, ספינת המילוט של ריפלי מתרסקת על כוכב לכת נידח שמשמש כמושבה של אסירים – למעשה זהו בית סובר. רק ריפלי שורדת – אך מגלה שהיא פונדקאית ל-הנוסע השמיני. וחוץ מזה יש עוד מפלצות שהתגנבו לספינת המילוט. ועכשיו הן צדות את האסירים על כוכב הלכת. ריפלי מחליטה לשים קץ לחייה ע"מ לעצור את המפלצות. ב-הנוסע השמיני: התחייה ריפלי – שמתה בסרט הקודם – שובטה מחדש וכמו כן גם כמה מפלצות ע"מ לחקור אותן. ספינת פירטים צדה אנשים עבור המחקר ע"מ שישמשו פונדקאים. אך גם כאן הכל משתבש – כי . המפלצות הן חכמות – וריפלי שוב מוצאת את עצמה במנוסה ביחד עם שודדי החלל מתחנת מחקר בה משתוללים המפלצות. בזה נגמרים קורותיה של ריפלי – אך הנוסע השמיני עוד חי ובועט. כאן באו 2 סרטי מיזוג על הנוסע השמיני והטורף, ואז יצא פרומתאוס – סרט שכרונולוגית נמצא לפני הנוסע בשמיני. ספינת החלל פרומתאוס נמצאת בחיפוש אחר מוצא האדם בעכבות מפות עתיקות ונוחת על כוכב מסויים, שבו הם חוקרים בסיס עתיק שנראה כנטוש ומגלים סכנה ברורה ומיידית לאנושות. וכן, גם כאן ישנו הנוסע השמיני. הסרט מעלה סוגיות דתיות ומביא פאראפרזה לניטשה – "האדם הרג את אלוהים" – כשבסרט זה האלוהים המנסה להרוג את האדם. סרט המשך לפרומתאוס הוא קובננט. קובננט היא שם של ספינת מתיישבים שבדרך לכוכב רחוק כשהיא  פוגשת בדרך בכוכב שפרומתאוס נחתה עליו. שיחזור נושא כמו בשובו של הנוסע השמיני מדגיש היותו של קובננט המשך ישיר לפרומתאוס, כשנושא מאבק המינים – הנוסע השמיני, האדם והאדם המלאכותי – מובא מחדש בסרט – אך הפעם האדם המלאכותי ידו על העליונה.

הסדרה העלתה לגדולה את סיגורני וויבר ששיחקה את אלן ריפלי, קצינה בדרגת סגן בספינת החלל "נוסטרומו", אשר בכל הסדרה נמצאת במאבק המתמיד עם הנוסע השמיני – חייזר אימתני ששום דבר לא עומד בפניו. אמנם סיגורני וויבר שיחקה בסרטים נוספים לאחר מכן, אפילו לא רעים בכלל (למשל סופת קרח של אנג לי), אך היא תהיה תמיד מזוהה וזכורה כאלן ריפלי מהנוסע השמיני. גם התפקיד הגדול שלה לאחרונה ב-אווטאר (וכנראה גם בהמשך המתממש ובא – אווטאר 2) אפשר לראות כשרשרת הנמתחת מהנוסע השמיני – גם מדע בדיוני, גם חייזרים וגם הבמאי ג'יימס קמרון – שגם כמה לא מפתיע ביים את סיגורני וויבר ב-שובו של הנוסע השמיני.  קמרון גם ביים את שליחות קטלנית ו-שליחות קטלנית 2 יום הדין – וכך גם ההשוואה הבלתי נמנעת אך המפתיעה לארנולד שוורצנגר. שתי הסדרות מצליחות מאוד. ב-שליחות קטלנית שוורצנגר הוא המאצ'ו האולטימטיבי המועלה לדרגה של מכונה – הוא למעשה רובוט קטלני. ב-הנוסע השמיני סיגורני וויבר היא אישה נחושה שלא בוחלת בפוזות של שוורצנגר וקוטלת את מפלצות המתועבות השורצות לאורך הסצנות של הנוסע השמיני. שוורצנגר גם שיחק את הגיבור הראשי ב-הטורף הראשון. כאמור, ישנה גם תת סדרה של הטורף נגד הנוסע השמיני (בלי סיגורני וויבר ובלי ארנולד שוורצנגר). כמה ש-הכל קשור הכל ב-הכל. אך כאן הדמיון מסתיים. אמנם שניהם שיחקו גיבורים קשוחים, ושניהם עשו וחיברו בקסמם את הסדרות שלהם, שתי הסדרות זכו לפופולריות ואף לביקורות אוהדות – אך סיגורני וויבר קיבלה עבור תפקידיה בסדרה 30 אלף דולר מצחיקים עבור הראשון,קפצה ל-1 מיליון $ המכובד בשני, פותתה ב- 5 מיליון $ עבור השתתפותה בשלישי ולוהקה במשכורת אסטרונומית של 11 מיליון $ ברביעי – סה"כ סכום מאוד רציני של יותר מ-17 מיליון $! אך לעומת זאת ארנולד שוורצנגר עבור תפקידיו בשליחות קטלנית (הוא שיחק בחמישה מתוך ששת הסרטים) קיבל 75 אלף $ סבירים עבור הראשון, כבר 15 מיליון $ עבור השני והכפיל ל-30 מיליון דולר עבור השלישי. ז"א יותר מ-45 מיליון $. בערך פי שלוש מסיגורני וויבר. כן – האפליה נגד הנשים בשכר היא לא רק נחלתנו – גם הוליווד היא שוביניסטית. עם זאת – סיגורני וויבר היא בלי ספק הסטלון והשוורצנגר של המין הנשי בסרטי המדע בדיוני.

הסדרה עברה ידיים בין במאים ידועי שם כיום – מ-רידלי סקוט בראשון (הוא גם חזר וביים את פרומתאוס וקובננט) אל ג'יימס קמרון בשני, דייוויד פינצ'ר (שמאוחר יותר יביים סרטים נחשבים כמו שבעה חטאים, מועדון הקרב, נערה עם קעקוע דרקון ואחרים) בשלישי וז'אן-פייר ז'אנה (עיר הילדים האבודים, אמילי) ברביעי – כך שלא פלא שהאווירה והדמויות והמכלול הכולל של הסדרה היא על הצד האיכותי הגבוה ביותר.

הקרדיט על המפלצת וגם על האווירה העיצובית של הסרט הראשון מגיע לאמן שווייצרי בשם הנס רודולף גייגר, אשר ציורו "נקרונום IV " היווה השראה לדמותו של הנוסע השמיני – דמות גרוטסקית של מפלצת המאגדת פחדים רבים שלא ארחיב בהם בשם הצנזורה (הפנימית), יצור טורף וקטלני ומפחיד ביותר. גייגר היה פליט מפרויקט שאפתני אחר – חודורובסקי ניסה לביים את חולית בשנות השבעים ועמל קשה לאסוף מסביבו אנשים מוכשרים כשדים. הפרויקט לא יצא לפועל לצערו של חודורובסקי ולצערם של כל חובבי מדע בדיוני, וכמה מפליטי החבורה הזו השפיעו בין בעקיפין ובין במישרין על מלחמת הכוכבים וגם כאן, על הנוסע השמיני. חוץ מגייגר מהחבורה היו כאן גם האומן מוביוס שתרם לסרט בסטוריבורד והתסריטאי דן או'באנון.   – .

alien1 2

הנוסע השמיני הוא בראש ובראשונה סרט אימה מדע בדיוני. אני זוכר שכשראיתי אותו בפעם הראשונה בבית קולנוע בחיפה – האולם היה מלא מפה לפה (אז האולמות עוד היו גדולים) ואז, ברגע מפחיד אחד, לערך במחצית הסרט, כשהמפלצת מגלה את עצמו, האולם לפתע צעק כולו כאיש אחד מרוב פחד, כשהאנשים התכופפו ונרתעו מהמסך. זאת הייתה חוויה בלתי רגילה.

אך גדולתו לא הייתה דרגת הפחד שהוא הקרין. לא. גדולתו הייתה אמינותו. ז'אנר המדע בדיוני היה נחלת סרטי סוג ב' (למעט מספר קטן של סרטי איכות), עם אפקטים יחסית זולים – עד להופעת כוכב שביט בשם מלחמת הכוכבים אשר שם את מדע בדיוני על המפה וסלל דרך לכל הסרטים הטובים בתחום – אז כבר החלו להתייחס ברצינות אליהם. והנוסע השמיני קבע סטנדרטים של אמינות שלא ראיתי עד אז, והאמת שגם קשה לראות אותם גם כיום. קודם כל הדמויות – הדמויות היו רגילות לגמרי, אנשים די מבוגרים (סיגורני וויבר הייתה הצעירה ביניהם בגיל 29 – האחרים היו בשנות שלושים מאוחרות ושנות הארבעים) יחסית למקובל בסרטים מסוג זה, לא הרפתקנים ולא בוקרי חלל – אלא עובדים פשוטים המחזירים את ספינת החלל המלאה במטען של כרייה אל הארץ – לא לוחמים, לא מכשפים ולא גיבורי על. שנית, הסרט במחציתו הראשונה היה סביב פרוצדורות קטנות של היום-יום של האנשים, אשר הוצגו בדקדקנות ואותנטיות אשר הכניסה אותי לשגרה – לשגרה על ספינת החלל! שלישית – הספינה – ספינת חלל יש לומר, עוצבה כאילו שהיא ספינת חלל ישנה, משופשפת, כמעט לואו-טק, ולא היי-טק שהיינו מצפים לראות בתור עיצוב לספינת חלל. למעשה ההרגשה היא של מוסך ולא של בית מרקחת – והרי כולנו מכירים מקרוב את המוסך, את הגריז, את הלכלוך, את כל העבודה של המכונאים, את הזעה, את העבודה המאומצת. ורביעית – האווירה העניינית, הדחוסה, התכליתית, האפלה מעט ודיכאונית במקצת – זאת אווירה של מציאות לחוצה של חיינו, לא אסקפיזם של סרטים או ספרים או של טלוויזיה. וכך, אחרי שרידלי סקוט הפשיט מאיתנו את האשליה שבאנו לראות סרט רגיל וליהנות, והלביש אותנו בבגדי עבודה ושכנע אותנו שאנחנו לא חוזים בקאובוי בחלל נוסח מלחמת הכוכבים, אלא חוזים במציאות של אנשים קשי יום אשר רק במקרה נמצאים על ספינת החלל – אחרי זה במחצית הסרט הוא מוריד עלינו פטיש חמש הקילו ולא מפסיק להלום בו – הסרט שינה כיוון והפך לשדה קרב של חתול ועכבר – אך אמין לגמרי. ובחזרה לאולם הקולנוע בחיפה – הסצנה שמתחילה את האימה היא הסצנה של הנוסע השמיני הפורץ מתוך אחד מחברי צוות הספינה. השחקנים כמובן ידעו מה הולך להיות. אך הם לא תיארו איך זה הולך להיות. ליתר דיוק – הם לא תיארו לעצמם את הדם שמתלווה לפריצת הנוסע השמיני (זה לא היה מקובל עד אז – הסצנות אמורות להיות נקיות, לא?) – וכך חלקם נכנסו ממש להיסטריה בסצנה המצולמת כשהדם וחלקי גוף עפו עליהם – הסצנה הזאת צולמה פעם אחת בלבד, וההיסטריה היא היסטריה אמתית, לא משחק. אמינות. והאימה ומתח עובדים בשירת העיצוב הפנטסטי של הנוסע השמיני עצמו, ולעובדה שלא רואים את הדמות אף פעם בשלמותה – רק חלקים ממנו פה ושם – כך שהדמיון שלנו עובד שעות נוספות בפיקודו של הפחד. אני רואה בסרט הזה כ-הסרט המדע בדיוני הרציני הראשון אשר זכה לקרדיט שכזה. כמובן שהיו רציניים אחרים לפניו –למשל סולאריס ו-סטאלקר של טרקובסקי, פרנהייט 451 של טריפו – אך אלו היו באמת רציניים, ועקב כך לא נחשבו ממש למדע בדיוני אצל המבקרים. הנוסע השמיני בהתחלה לא הרשים את המבקרים במיוחד ששפכו עליו מים צוננים לרוב. אך ההצלחה ההיסטרית של אצל הקהל גרמה למבקרים להרהר שנית, והביקורות השתפרו. וכך הנוסע השמיני הביא את המושג "רצינות" ו"אמינות" אל הקהל והדביק את זה לז'אנר שלם שנחשב עד כה נחות בעיני המבקרים – מדע בדיוני. עוד ראיה ליושרה של מבקרי הקולנוע – או, בלשון אחרת, ראיה תומכת לניצחונה של הגמישות המחשבתית על השכל הישר.

אפשר להגיד ששלושה סרטים עשו מהפכה תודעתית למדע בדיוני – מלחמת הכוכבים שם אותו על המפה, הנוסע השמיני שכנע אותנו ברצינות ובאמינות, ובלייד ראנר (גם הוא של רידלי סקוט) נתן את החזון והפילוסופיה החזותית כאשר הביא את הפילם נואר אל המדע בדיוני – וכך הז'אנר כיום הוא ז'אנר לגיטימי ושווה בין שווים.

?ומה אתם חושבים

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: