הפסקה

סרטים ודברים אחרים

2006 – Children of Men

מומלץ 2006 – Children of Men  הילדים של מחרAlfonso Cuarón

Star 8

 

Children of Menסרט אנטי-אוטופיה עפ"י עיבוד חופשי לספר של פ.ד.ג'יימס מ-1992 באותו השם. עתיד. האנושות כבר שני עשורים לא רואה ילדים חדשים הבאים לעולם. אנגליה המוכה גלים של הגירה בלתי חוקית. מחנות הסגר בם מחזיקים את הלא חוקיים. יאוש. ופתאום – תקווה. יש הריון ראשון. יש עתיד לאנושות. וכמה סמלי – גם הוא בא מאפריקה, האנושות שוב פעם מתחילה מאותו המקור. וכאן מתחיל המירוץ להציל את האם ההרה מכל מיני גורמים המנסים לשים את ידיהם עליה, כי היא המפתח להצלת האנושות, וכל קבוצה פוליטית ומיליטנטית מעוניינת להחזיק במפתח.

העתיד מצויר פה בכלים של עכשיו, בטכנולוגיה של היום, במה שקורה כיום – רק גדול יותר, עמוק יותר, בפוקוס. סיקורי הקרבות מזכירים סיקורי מלחמה של המדיה כיום, טרוריסטים, בתי קפה מתפוצצים, חוסר התפקוד של הממשלה, מהומות, הפוליטיקה שמוכנה למכור את האימא שלה, גלי המהגרים, מחנות הסגר הכל למען Home Security. אני לא חושב שהסרט הוא שמאלני – למרות שאפשר לפרש זאת גם כך – היחס שלנו אל האחר, אל הזר, אל המהגר, אל זה הפוזל לכיוון פרוסת הלחם שלי – היחס שצריך לכלוא אותם, להסתיר אותם, אלו לא אנשים אלא ג'וקים, היחס הזה שלמעשה שם לחברה ראי שהיא נאצית, ובעצם אלו אנשים כמוני וכמוך הנמצאים בסיטואציה קשה. וכאן בסרט אלו גם האנשים המהווים עתיד לאנושות הדקדנטית המערבית (הרי גם כיום אחוז הילודה באירופה המערבית היא מזערית, ומשתפרת רק בזכות המהגרים מאפריקה וממדינות מוסלמיות . גם בסרט וספר מכת האי-פוריות הוא העונש של החברה המערבית, על פי אחד הפירושים האפשריים. והתרופה למחלה הזו נמצאת.. שוב אצל המהגרים). אך אני לא סבור שהמסרים השמאלניים הם מרכז הסרט. לדעתי כל זאת היא זכוכית מגדלת למה שקורה היום, על מנת למקד ולהעצים את תחושת הפחד מהעתיד המצטייר כאן. והפחד קיים ועוד איך – הכל נראה כל כך אמיתי בסרט עד שזה מפחיד. זאת הכוונה לדעתי. אך זה מביא מיד למסקנה הבלתי נמנעת – אם זה מפחיד – אזי המציאות מפחידה, כי מה שרואים על המסך זה לא מערבון בחלל, ולא מלחמת רובוטים, אלא את המציאות עצמה.

אך המציאות הקודרת הזו היא רק רקע לסיפור. לסיפור התקווה. יש תקווה. יש עתיד. מעניין שכאן התקווה מזוהה עם העתיד, העתיד לאנושות, עם הילדים. התקווה – זה הדור הבא. ועבורו יש להלחם, גם אם הוא בא מאפריקה. מעניין איך שהיעוד האבולוציוני-הביולוגי של עצם הקים שלנו הופך כאן לתקווה רוחנית, למסע טיהור רוחני והתגלות הכמו-דתית לאורך הסרט – אל התקווה. והפחד שקיים בעתיד שאליו אנחנו נוסעים, הוא מכבודת העבר שאנו סוחבים איתנו.

זאת הסיבה שהסרט עובד, ונראה כל כך חזק. עבודה אינטליגנטית של הבמאי.

מודעות פרסומת

?ומה אתם חושבים

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d בלוגרים אהבו את זה: