הפסקה

סרטים ודברים אחרים

2009 – Avatar

מומלץ 2009 – Avatar  אוואטאר James Cameron

Star 9

 

 

avatar 1

אוואטאר היה אירוע קולנוע עם ציפיות גבוהות. לא תמיד יוצא סרט בתקציב של רבע מיליארד דולר (שגם לא הבנתי כמה לבסוף הושקעו בו – כנראה כולל שיווק ופירסום קרוב ל-400 מיליון דולר). הציפיות היה לפחות בגובה של מלחמת הכוכבים, עם הבטחות שדבר כזה עוד לא ראינו, ושהסרט הולך לשנות איך הקולנוע צריך להיות. אני לא חסיד גדול של הבטחות מסוג זה, הם מפתחות ציפיה וכמיהה גדולה, אך ההצלחה של האמירות האלו היא גם הכישלון שלהם – הרי אם פיתחתי ציפיות מאוד גבוהות, אזי לא משנה כמה טוב יהיה המוצר, לאחר שאקבל אותו, תהיה לי אכזבה. וכך אני מרגיש שכל פירסום עושה מניפולציה על האנשים, אך לא מיטיב עם המוצר עצמו. במיקרה שלי, הייתי מוותר על כל הפירסום ותקציב השיווק האסטרונומי של הסרט – הייתי הולך לראותו אותו גם אם לא היה שום פירסום – מספיק שהייתי יודע שמדובר בסרט של ג'יימס קמרון ושהוא מדע בדיוני ופנטסיה. זה היה קונה אותי. אך מכיוון שנחשפתי לשיווק אגרסיבי, חוויתי לאחר הסרט אכזבה קלה. שונא פירסום ופירסומות – הם מקלקלים את החוויה. אך מאז כמובן שהספקתי לראות את הסרט עוד הפעם ונהניתי יותר.

כדור הארץ מבצע כריית מינרלים נחוצים בכוכב לכת פנדורה. פנדורה הוא כוכב עשיר ומיושב ע"י ילידים – "נאווי" – יצורים אנושיים בצבע כחול בגובה 3 מטרים. אנשי כדור הארץ הם בעלי טכנולוגיה מתקדמת, ונאווי חיים בשלום וסימביוזה מלאה עם הטבע של עולם הפנדורה, אשר דרך אגב מאוד רעילה עבור בני אדם. האנשים מתקשרים עם הנאווי באמצעות "אוואטאר"-ים – גוף של נאווי שמיוצר ביולוגית ע"י האנשים, ושליטה על הגוף בעזרת מוח של בן אדם. זו הסביבה בה מתפתח הסיפור של הסרט, שכמובן אני לא הולך לספר. רק אומר שמדובר בהתנגשות בלתי נמנעת של האנשים בנאווים, רומנטיקה בן גזעית, אקשן מסחרר ומאבק בין האור והחושך..

הסיפור הוא נהדר ומזכיר במקצת הרפתקאות של ג'ון קרטר, התפאורה פנטסטית, הצילומים ועבודת המחשב היא יוצאת מהכלל (ברור לי שבעוד 50 שנה זה ייראה כמשחק ילדים, אך בזמן הסרט, את עבודות המחשב ביצעה חוות שרתים מיוחדת שבנתה מיקרוסופט ונתנה לה, כמובן ברוח הסרט, את השם "גאיה", ובחווה היו 4,000 מחשבים), וגם חוויית התלת-מימד – למי שרואה את הסרט בתלת מימד – היא מיוחדת.

 הסרט ראוי לכל שבח. אני אנסה להבין – מדוע.

קודם כל מדובר בסרט עם כמה וכמה שכבות – הוא לא פשוט. מצד אחד מדובר בסרט הרפתקאות מעולה, המצית את הדמיון, ומשאיר מעט מאוד אוויר לנשימה לצופה בו מרוב הדברים שקורים על המסך וממהירות התפתחות הדברים. אני בכלל לא הרגשתי שעברו קרוב לשעתיים וחצי. וההתרפתקאות הנ"ל מתרחשים בסביבה ותפאורה פנטסטית, שממש הומצאה בפרטי פרטים לסרט זה. אני מתכוון שהסרט עשיר מאוד בפרטים של עולם הפנדורה, על עולם הצומח והחי, על התרבות והמנהגים. אך מצד שני מדובר על סרט עם מסר – המסר הוא בעד הירוקים ונגד הקפיטליזם והאימפריאליזם. המסר הוא מאוד חד, עד כדי כך שאפשר לראות בו גם כמסר אנטי-אמריקאי (הדמיון של כיבוש אמריקה ע"י איש לבן מהילידים האינדיאנים הוא די שקוף, ואפשר להרחיב ולטעון שהוא גם נגד המלחמה שארה"ב ניהלה בעירק) – ולמרות שהבמאי טען שלא כך הדברים, הרי לכל צופה בר דעת זה ברור ונהיר. אך בכל זאת יש בו משהו אמריקאי הן על פני השטח והן מתחתיו. על פני השטח הטובים מנצחים (אפילו שהאמריקאים מפסידים – טוב, אמרנו שהסרט הוא אנטי אמריקאי – אך הוא עשוי עם כל המסורת האמריקאית), אך מתחת לפני השטח הוא די גזעני ומאוד פטרוני (צריך איש לבן שינהיג את הילידים – הם בעצמם לא מהווים כוח שקול ולא מסוגלים להתארגן להצלחה אמיתית) – וגם זה במסורת האמריקאית המזלזלת בכל התרבויות שקיימות.

אך לדעתי מה שעשה את הסרט גדול באמת הוא הדרך אל עשיית הסרט. ג'יימס קמרון רצה לעשות את הסרט כבר ב-1994 כשכתב תסריט ראשון. לדבריו,avatar 2 הסרט הושפע מכל ספרי מדע הבדיוני שקמרון קרא בילדותו (וכך לא פעם הוא גם הואשם בגניבות ספרותיות בסרט זה) , והוא החליט לברוא עולם שלם – פנדורה –עם העומק המתבקש רק עבור הסרט הזה. הסרט לא יצא הרבה זמן לפועל מכיוון שלדעתו של קמרון עדיין לא הייתה לנו הטכנולוגיה לייצר את מה שהוא מתכוון. בינתיים הוא עבד על עומק הגיבורים, הכנת השפה הנאווית (כן, עבור נאווים המאכלסים את פנדורה המציאו שפה תיקנית לגמרי בעזרת בלשן מקצועי פול פרומר, והיא בעלת 1,000-2,000 מילים). קמרון לא חסך בעיצוב הסרט, ולבסוף היו לו אפילו שתי קבוצות נפרדות ששקדו על העיצוב – האחת על עולם פנדורה עצמו, והשנייה על עיצוב הסביבה האנושית, קמרון השקיע גם בצוותו והפגיש אותו עם אנשי אקדמיה, הוא אפילו שלח את השחקנים ל-האווי להתנסות ביער הגשם עם הרבה צמחייה לפני שצילומי הסרט החלו. כל העבודה אל ומסביב לסרט מצביעים על השקעה גדולה בהכנות, השקעה בדרך שאולי הייתה חשובה לקמרון לפחות כמו המטרה, בחדוות העשייה עצמה וברצינות ועומק ההכנות. כל זה בסופו של יום רואה תוצאה ברוכה בסרט, שלכאורה אמור להיות רק סרט הרפתקאת, אך הוא גרף יותר משני מיליארד דולר בצפיות. מגיע לו.

אגב, מי שתוהה לגבי השם אוואטאר, הרי זהו שם שלקוח מהמיתולוגיה ההודית – בה האלים לפעמים היו מופיעים ומתגשמים באופן זמני כאנשים פשוטים מן המניין – תופעת ההתגשמות נקראת אוואטאר.

קדימון: https://www.youtube.com/watch?v=5PSNL1qE6VY

מודעות פרסומת

?ומה אתם חושבים

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d בלוגרים אהבו את זה: