הפסקה

סרטים ודברים אחרים

1994 – 47 Ronin

שווה 1994 – Shijushichinin no shikaku  47 Ronin  רונין 47Kon Ichikawa

Star 6

47 רונין היא אגדה שהכי מזוהה עם התרבות ולב ליבה של יפן. זו לא רק אגדה, זהו גם מיקרה אמיתי שאירע בתחילת המאה ה18. בקיצור רב, המיקרה הוא כדלקמן. 2 פאודלים (daimyo) נבחרו לארח ולממן את פמליית השוגון (קיסר יפן דה פקטו באותם הימים)  – שזהו כבוד ענק, אך גם מעמסה כלכלית כבדה. פקיד השליט, בשם קירה, היה מופקד על הדרכת הפאודלים בכל מה שקשור לטכס אירוח הפמליה. אחד הפאודדלים – אסאנו – תקף את קירה בחצר השוגון ב-אדו (אשר עם הזמן הפכה לטוקיו). התקיפה הייתה על רקע התנכלויות והעלבות של קירה את אסאנו. מכיוון שקירה היה פקיד גבוה בחצר, ויותר מכך, היה חוק שאסור לשלוף נשק בחצר השוגון, אסאנו אמור היה להיות מוצא להורג על התנהגותו. בהיותו פאודל, ניתן לו מוצא של כבוד והוא ביצע את פעולת הספוקו (חרקירי). שמו הוכתם, משפחתו הורדה מגדולה, אדמותיו ורכושו נלקחו, והסמוראים שלו במיידי נהיו רונין (סמוראים ללא אדון) – שזה לכשעצמו כבר אות קלון. הרונין הראשי – אוישי – מחליט לנקום בכבוד אדונו וכך להגן על שמו וכך הוא מארגן ביחד עם עצמו 47 רונין מתוך ה-300 שהיו לאדונו ומתכנן בצורה מדוקדקת את תקיפה קירה במשך שנתיים. קירה כמובן מודע לקוד הבושידו של הסמוראים (אשר על פיו חייבים להגן על שם האדון), ומתכנן את ההגנה על מבצרו. לאחר שאוישי מרגיש שהם מוכנים, הם תוקפים את מבצרו של קירה, הורגים אותו ומביאים את ראשו הכרות לקבר אדוניהם – אסאנו. לאחר שמילאו את חובתם, הם מסגירים את עצמם לשוגון, ומכיוון שביצעו רצח, נמצאים אשמים ומסיימים את חייהם באקט הספוקו בעצמם (למעשה 46 מהם, כאשר אחד ניצל ע"י חנינה). המאורעות קרו ב-1701-1703. בגלל חוקי הצנזורה שאסרו על המחזה של סיפרים אמיתיים, לקח קצת זמן עד שהסיפור סופר באופן מלא. ב-1748 הייתה הצגת תאטרון בובות על הנושא בשם  Kanadehon Chūshingura (Kanadehon מתייחס ל- Kana שהוא הכתיב היפני, שהתפתח עם הזמן, אך במאה השמונה עשרה היה  Hiraganaשהתפתח ל- katakana. ב-Hiragana היו בדיוק 47 עיצורים – כמו מספר הרונין בסיפור. ה- Chūshingura מורכב מ- Chūshin – נאמנות, ו- Kura – מחסן – ז"א מחסן מלא נאמנות ). ההצגה זכתה להצלחה ופופולריות שמייד נדדה גם להצגות תאטרון הקבוקי. מאז, כל סיפור על 47 הרונין נקרא ביפן סיפור צ'ושינגורה.  גם סרט זה הוא סיפור הצ'ושינגורה. אני די הוקסמתי מכך שסיפור על מיקרה אמיתי זוכה לשם משלו, ולא קוראים לו סיפור על 47 הרונינים, אלא יש לו שם משלו עם שורשים עתיקים של תאטרון בובות.

הסיפור על 47 הרונין , שסופר אין ספור פעמים בכל סוגי מדיה ביפן, ואהוב מאוד על היפנים, מסמל ע"י נקמה את הנאמנות ללא גבולות ורגש החובה ותכונת השקדנות שכה מאפיינים את התרבות היפנית, ודוגמא לקוד הכבוד של הסמוראים – קוד הבושידו. עם זאת, כבר בתקופה המדוברת, המעשה זכה לביקורת דווקא על רקע קוד הבושידו. לדברי יאמאמטו צונטומו, הסמוראי שבעקבות שיחות עימו בין 1709 ו-1716 נכתב ספר Hagakure הידוע גם כספר הסמוראי, אשר פרשנות של יאמאמוטו על קוד בושידו, המעשה של 47 הרונין היה אקט נקמה, אך לא אקט של כבוד הסמוראים. אישי תיכנן את הנקמה במשך שנתיים. התיכנון המדוייק אמור היה להבטיח הצלחת הנקמה והחזרת הכבוד של אדוניו. אך מה אם, שואל יאמאמוטו, קירה היה פתאום מת לאחר כמה חודשים? הרי אקט החזרת הכבוד לא היה יוצא לדרך בכלל! יאמאמוטו טוען שלהצלחת המבצע אין ולא כלום עם קוד הבושידו – מה שהיה חשוב זה מיידית לצאת לנקמה על מות אדוניו – האקט עצמו, גם אם לא היה מצליח, כבר היה מחזיר את הכבוד לסמוראים ולאדוניו. להצלחה אין תפקיד בכבוד.

כל ההקדמה הארוכה הזו נחוצה למי שרוצה לצפות, להינות ולהבין את סרט, שבלעדיה הוא יהיה די אבוד לפחות בחצי השעה הראשונה, כשהוא מנסה להבין מי הוא מי, מי נגד מי ולמה כל זה. קון איצ'יקאווה בוחר להתמקד במרבית הסרט בהכנות המדוקדקות של הרונין, ונותן בסוף הסרט את ההסתערות על מבצר קירה. הסרט מצולם ביופי עצור ומניח את הבנת הנקרא מראש – מה שלא היה לי, וכך כנראה פיספסתי לא מעט. סיבת הריב בין קירה לבין אסאנו לא מוצאת ביטוי בסרט, וכך עניין החובה העיוורת תופס מקום של כבוד בהכנה המדוקדקת של התקיפה לאורך שנתיים, מבלי להתעכב בכלל על מוצדקות ההתקפה עצמה. כאמור, לא פשוט לצפייה לצופה המערבי, אך שווה בגלל הסיפור ובגלל המיקוד המעניין של הבמאי.

מודעות פרסומת

?ומה אתם חושבים

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d בלוגרים אהבו את זה: